Hirošima - největší zločin proti lidskosti

29. 07. 2013 23:00:00
Dnes jsem se podíval na dokument „Hirošima – den poté“ na ČT2. Již jsem jej viděl, ale i v tomto případě platí: opakování - matka moudrosti. A zřejmě až dnes jsem si uvědomil, jak svržení atomové bomby na Hirošimu správně pojmenovat...

V anotaci na http://tv.seznam.cz/ se uvádí:

„Dokument USA. Dne 6. srpna 1945 zahynulo při prvním atomovém útoku v dějinách 80 000 obyvatel tohoto japonského města a sedmdesát procent budov bylo zničeno. Pro desetitisíce dalších obětí radiace začalo kratší či delší martyrium.
6. srpna 1945 zahynulo při prvním atomovém útoku v dějinách 80 000 obyvatel tohoto japonského města a sedmdesát procent budov bylo zničeno. Pro desetitisíce dalších obětí radiace začalo kratší či delší martyrium. Americký dokument nabízí rekonstrukci událostí 6. srpna 1945, kdy Spojené státy svrhly na Hirošimu atomovou pumu. 80 000 obyvatel tohoto japonského města zahynulo ihned, 80 000 bylo zraněno. Ze dvou set místních lékařů přežily pouhé dvě desítky. Sedmdesát procent budov ve městě bylo zničeno. Ihned po skončení 2. světové války nařídil prezident Truman ustavení komise, jejímž úkolem bylo zkoumat účinky atomového výbuchu na materiálu a lidech... Město bylo na začátku padesátých let zbudováno znovu. Ale osudy přeživších obyvatel Hirošimy poznamenala nemoc z ozáření, jež si po léta vybírala svou daň.“

Toto stručné shrnutí plně vystihuje podstatné údaje o onom šíleném pokusu na lidech, převážně civilistech, ale nemůže samozřejmě obsáhnout utrpení tisíců lidí, které je v pořadu zastoupeno jen vyprávěním několika málo pamětníků, kteří tu událost zažili a měli to štěstí, že přežili. Padesátiminutový pořad byl namixován právě ze vzpomínek obětí, ke kterým ve velkém kontrastu přistupoval druhý prvek: snaha racionálního rozumu ospravedlnit tento čin v rámci ukončení bojů s Japonci. Najít další „polehčující okolnosti“ v tom, že zjištěné skutečnosti „daly lidstvu“ (nebo hlavně Američanům?) cenné informace o působení tohoto šíleného vynálezu zkázy, se snaží vědecké příspěvky v pořadu. Technické informace soupeří u diváků s lidským neštěstím nejvyššího kalibru. Záběry z dnešní Hirošimy mají podtrhnout happy end tohoto hororového příběhu...

Nechci tady dělat recenzi pořadu, o ten tady vůbec nejde. (Navíc je jistě velmi dobrý a možná by ani neškodilo, aby se promítal povinně třeba jednou ročně všem, kteří jsou na pochybách.) Jde o to, co se událo onoho 6. srpna 1945. Kolik lidí, žen a dětí (i ještě nenarozených) v ten den zemřelo, kolik jich umíralo za neuvěřitelných bolestí ještě několik dnů poté, kolik jich umíralo ještě další měsíce a roky. Bytosti, které měly pouze tu smůlu, že bydlely v Hirošimě, že se narodily právě do nemocného 20. století a že nad Hirošimou byla ten den jasná obloha. Dá se jejich blesková smrt a neskutečné utrpení omluvit tím, že by padlo i větší množství vojáků při pokračování války vedené konvenčními zbraněmi?

Dle mého názoru nedá. Tito lidé neměli ani šanci se ukrýt do protileteckého krytu, protože osamocené letadlo nikdo nepokládal za nebezpečné. Tito lidé byli americkým velením (a vedením) určeni primárně k vytvoření nátlaku na Japonsko (svým utrpením a případně i svou smrtí) a sekundárně pasováni do role pokusných králíků: experiment skončil a vědci začali zkoumat následky z ozáření, vliv výbuchu, výšku výbuchu, co bylo nejničivější a další mnohdy absolutně neosobní a od podstaty odvádějící informace.

To, že i vědci a technici dospěli v závěru svého hodnocení k tomu, že je třeba se dalšího použití této zbraně pokud možno vyvarovat (volně řečeno), je jistě dobře. Přesto toto sdělení stálo příliš velkou cenu.

Šel bych po oněch víc jak šedesáti letech mnohem dál a nazval bych věci pravými jmény. Atomové útoky proti Hirošimě a Nagasaki patří mezi největší zločiny proti lidskosti. A jsou to největší americké zločiny, jejichž krev a bolest zůstává na rukou těch, kteří spolurozhodovali. A nic na tom nezmění ani to, že nás toto „poučení“ možná zachránilo od pozdější jaderné války...

*********************************

******************

********

Autor: Jan Baše | pondělí 29.7.2013 23:00 | karma článku: 14.98 | přečteno: 1149x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 35.13 | Přečteno: 642 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 2232 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 301 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 217 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 281 | Diskuse

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...